Nowy Polski Ład – rewolucyjne zmiany w podatkach dla JDG? | ECDP Group

Wszystko wskazuje na to, że pod płaszczykiem walki z samozatrudnieniem dołoży się kolejny kamyczek do zdławienia przedsiębiorczości i przedsiębiorców w Polsce.

Program Nowego Polskiego Ładu miał zostać zaprezentowany przez premiera Mateusza Morawieckiego 20 marca 2021 r. Z ostatniej wypowiedzi premiera można wywnioskować, że z powodu pandemii zostanie on oficjalnie zaprezentowany dopiero w maju.

Proponowany przez Prawo i Sprawiedliwość Nowy Polski Ład ma być szeroko zakrojonym programem zmian społeczno-gospodarczych. Jego dziesięciopunktowy plan obejmuje m.in. zmiany w: prawie podatkowym, regulacjach odnoszących się do inwestycji publicznych, prawie pracy, państwowym sektorze medycznym, kulturze czy ochronie środowiska.

Na ten moment nie znamy dokładnie jego treści, jednak liczne przecieki i bezpośrednie odwołanie się do dziedzictwa Franklina Delano Roosevelta sprzed blisko 90 lat wskazują kierunek, w którym ma podążać Polska w najbliższym czasie. Mimo braku szczegółów, co chwila ujawniane są wycinkowe informacje, a od dłuższego czasu trwają spekulacje, na czym będą polegały zmiany podatkowe zapowiadane przez rząd. Właśnie dotarła do nas kolejna fala przecieków.

Wiele wskazuje na to, że planowane są trzy duże zmiany: zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł oraz rewolucja w składkach zdrowotnych i zwiększenie obciążeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Pełna treść artykułu dostępna jest tutaj.

 

 

14 kwietnia 2021

Powiązane specjalizacje: