Mobilność w firmie bez pełnego odliczenia VAT | ECDP Group

Odliczenie podatku naliczonego

Korzystanie z samochodów osobowych w przedsiębiorstwach jest praktycznie nieodłącznym elementem funkcjonowania wielu firm. Wiąże się to także z przekazaniem samochodów pracownikom, zwłaszcza, gdy ich praca w większości prowadzona jest mobilnie. Podatnicy powinni zwracać przy tym uwagę na kwestię odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z takimi pojazdami.

Korzystanie z auta na podstawie umowy

Jednym z rozwiązań z którego chętnie korzystają podatnicy, jest zawieranie z pracownikami dodatkowych umów najmu dotyczących pojazdów samochodów służbowych. Taki pojazd jest generalnie przeznaczony do wykonywania obowiązków służbowych (działalności pracodawcy) przy zastosowaniu ewidencji przebiegu. Dodatkowo jednak pracownik w ramach odpłatnej umowy najmu korzysta z samochodu do swoich prywatnych celów (poza czasem pracy). Fiskus kwestionuje możliwość odliczenia całości podatku naliczonego w tego typu sytuacjach.

Autorem artykułu dla Rzeczpospolita jest Michał Samborski – kierownik zespołu ds. podatków pośrednich w ECDP Tax Żuk Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Pełna treść artykułu dostępna tutaj.

17 września 2020