Zmiany ustrojowe jakie zaszły w 1989 roku w kwestii obliczania podatku, spowodowały, że powstało zapotrzebowanie na usługi doradztwa podatkowego. Nagła konieczność samodzielnego obliczania podatków doprowadziła do sytuacji, w której przedsiębiorcy zostali zostawieni sami sobie, bez wiedzy dotyczącej tego, w jaki sposób należy regulować należności podatkowe. W wyniku tego zapotrzebowania w 1990 roku otwarto pierwsze kancelarie podatkowe, których zadaniem było wspieranie małych i dużych przedsiębiorców we wszystkich formalnościach związanych z podatkami. Chcąc uregulować kwestie związane z podatkami oraz doradztwem podatkowych, 5 lipca 1996 roku uchwalona została Ustawa o doradztwie podatkowym, dzięki czemu zabezpieczone zostały interesy zarówno samych doradców, jak również ich klientów.
Oczywistym jest, że każdy przedsiębiorca szuka sposobu na to, żeby płacić jak najniższe podatki. Mimo że nie można całkowicie uciec od podatków, zawsze istnieją sposoby na ich obniżenie, należy tyko posiadać wiedzę na temat tego jak to zrobić. Inną opcją jest skorzystanie z usług doradcy podatkowego, który najczęściej stanowi solidne oparcie dla firmy, służąc jej swoją wiedzą i doświadczeniem.
Jakie kwestie obejmuje swoim zakresem doradztwo podatkowe? Głównym zadaniem doradcy podatkowego jest wspieranie przedsiębiorców w kwestii szeroko pojętych podatków. Nie jest to jednak jedyna czynność, którą się zajmuje. Oprócz tego doradcy uprawnieni są do takich działań jak:
- prowadzenie ksiąg podatkowych oraz innych ewidencji związanych z podatkami, a także
- reprezentowanie przedsiębiorców we wszelkiego rodzaju postępowaniach przed organami administracyjnymi oraz sądami, w przypadku kontroli podatkowej.
Biorąc pod uwagę fakt, że Polska nie posiada ścisłego systemu podatkowego, raczej zbiór wprowadzanych w różnym czasie przepisów, wielu przedsiębiorców woli nie zajmować się kwestiami podatkowymi samodzielnie, zamiast tego decydując się na podjęcie współpracy z jakimś biurem. O ile sama decyzja o zleceniu tego obowiązku komuś innemu jest słuszna, o tyle przed nawiązaniem z kimś współpracy należy przyjrzeć się działającym na rynku biurom, żeby wybrać najlepsze w mieście doradztwo podatkowe.
Poznań, tak samo jak inne stolice wojewódzkie, stanowi największy w swoim regionie ośrodek biznesowy, dlatego wiele jest ofert różnego rodzaju firm specjalizujących się w takich kwestiach, jak doradztwo podatkowe. W Poznaniu znalezienie specjalisty od podatków nie jest trudne, należy jednak pamiętać o tym, że to od jego wiedzy i doświadczenia będzie zależało jak wiele różnego rodzaju ulg i korzyści podatkowych będzie w stanie zastosować. Właśnie dlatego decydując się na podjęcie współpracy, warto wybrać najlepsze doradztwo podatkowe w Poznaniu.
Partnerem ECDP w Poznaniu jest Kancelaria Prawnicza Meissner Koziol&Partner.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.