Jak założyć firmę za granicą? | ECDP Group

Jak założyć firmę za granicą?

Własna działalność – w kraju czy za granica?

Pierwszym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć w momencie, gdy zaczynamy myśleć o założeniu własnej firmy jest to czy chcemy ją założyć w Polsce czy w innym kraju. Zadanie sobie tego pytania jest istotne między innymi dlatego, że spora liczba przedsiębiorców zakładających firmę nie zastanawia się nad założeniem jej gdzie indziej niż w swoim ojczystym kraju. Tymczasem jest to całkiem rozsądna opcja, która może przynieść ogromne zyski. Należy tu też zauważyć, że założenie firmy poza granicami Polski nie znaczy wcale, że musimy całą działalność prowadzić poza krajem, więc często podjęcie takiej decyzji nie zmienia opracowanych wcześniej planów, przynosząc jednak sporo zysków, oczywiście, gdy już dowiemy się jak założyć firmę za granicą.

Dlaczego w ogóle rozważać opcję założenia firmy za granicą? Powodów jest wiele, z czego najważniejszym jest system podatkowy. Obecnie w Polsce nie ma ściśle określonego, spójnego systemu podatkowego, to raczej zbiór nakładających się na siebie przepisów i zasad, z którymi każdy przedsiębiorca musi się zmagać, a co jest o tyle trudne, że część z nich trudno zinterpretować jednoznacznie. Zupełnie inaczej przedstawia się jednak sprawa w innych krajach, w tym w krajach Unii Europejskiej, takich jak Niemcy, Czechy, Słowacja, Malta czy Cypr. Każde z tych państw posiada korzystniejszy od polskiego system podatkowy, do tego w większości z nich biurokracja jest o wiele mniej skomplikowana niż w Polsce. Do tego dochodzi pozytywne nastawienie urzędników do przedsiębiorców. Wszystko to sprawia, że założenie firmy poza granicami Polski stanowi dobrą alternatywę.

Firma za granicą

Gdy już podejmiemy decyzję o prowadzeniu działalności w innym kraju, pojawia się pytanie jak założyć firmę za granicą. Tym, co powstrzymuje wielu przedsiębiorców przed zakładaniem międzynarodowych działalności jest bardzo często właśnie niepewność w kwestii tego jak to wszystko przebiega oraz strach przed nieznanymi przepisami, do tego w innym języku. Tak naprawdę jednak zakładanie firmy za granicą jeszcze bardzo często o wiele łatwiejsze niż w naszym kraju – przepisy są mniej skomplikowane, a urzędnicy lepiej nastawieni. Nie znaczy to oczywiście, że nie można popełnić błędu, to się może zdarzyć każdemu, niezależnie od tego czy posiada wiedzę w kwestii tego jak założyć firmę za granicą czy też działa spontanicznie. Żeby uniknąć wszelkiego rodzaju błędów najlepiej w zakładaniu firmy za granicą skorzystać z usług pośredników, którzy znają się na swoim fachu i posiadają całą niezbędną do tego wiedzę. Dodatkowo pomogą oni nam podjąć decyzję o tym, jaką formę działalności najlepiej wybrać i we wszystkich innych kwestiach, co do których mamy wątpliwości.

Zapraszamy do kontaktu