VAT: wykup auta z leasingu do celów prywatnych | ECDP Group

Samochodu z leasingu na własność, a co z VAT?

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z samochodów na cele związane z działalnością gospodarczą na podstawie umowy leasingu, mają prawo po jej zakończeniu wykupić auto na własność i korzystać z niego do prywatnego użytku. Mając na uwadze takie zdarzenie, z perspektywy przedsiębiorcy nie do końca wiadomo jak wygląda kwestia opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT). Artykuł autorstwa Pawła Terpiłowskiego odpowiada na pytanie: czy wykup samochodu z leasingu do użytkowania w celach prywatnych podlega opodatkowaniu VAT?

Co mówi ustawa o VAT?

Na gruncie podatku VAT ( art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów, a także odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Idąc dalej, w myśl art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów wspomnianej w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się także przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów, które należą do jego przedsiębiorstwa, a przede wszystkim przekazanie, czy też zużycie towarów na cele osobiste przedsiębiorcy (podatnika), ale też jego pracowników.

Autor: Paweł Terpiłowski, Radca prawny, Kierownik Zespołu ds. Podatków Pośrednich w ECDP Tax Żuk Komorniczak i Wspólnicy

Jeśli temat Pana/Panią zainteresował, zachęcamy do przeczytania całości artykułu.

27 marca 2020