7 grudnia na stronach Komisji Europejskiej został opublikowany komunikat Rady ECOFIN, informujący o porozumieniu co do tekstu nowelizacji Dyrektywy VAT.
Zmiany te mają wpisywać się w priorytetowe dla Unii obszary, w które powinny zostać kontynuowane inwestycje w ramach odbudowy gospodarki po okresie pandemii, takie jak:
- zmiany klimatyczne,
- digitalizacja,
- sektor zdrowia publicznego.
Przepisy mają dotyczyć aktualizacji wykazu towarów i usług, do których państwa członkowskie mogą stosować obniżone stawki VAT.
Planowane zmiany:
- ograniczenie możliwości stosowania obniżonych stawek VAT
do 24 kategorii, ujętych w nowym załączniku do Dyrektywy VAT - wprowadzenie nowych pozycji, które mają dotyczyć transakcji związanych z systemem ochrony zdrowia, wsparcia transformacji technologicznej oraz ochrony środowiska
- wprowadzenie możliwości zwolnienia z opodatkowania
(zastosowanie 0% stawki VAT dla niektórych towarów i usług związanych z zaspokajaniem podstawowych potrzeb np. środki spożywcze, leki etc.) - likwidacja możliwości stosowania przez państwa członkowskie stawek obniżonych i zwolnień w odniesieniu do towarów i usług uznanych za szkodliwe dla środowiska i dla realizacji celów UE w zakresie zmian klimatycznych (do 2030 r.)
- zniesienie do 2032 roku istniejących odstępstw, stosowanych przez państwa członkowskie, które nie są uzasadnione celami polityki publicznej
Zmiany te mogą zostać przyjęte jeszcze w 2022 r.
Red. Ewa Kowacz